رفتن به محتوای اصلی
تکنولوژی

لای فای (Li Fi)تکنولوژی آینده وای فای

0 19 بازدید
پنجشنبه، 8 اسفند 1398

باید گفت که اینترنت وای فای با وجود تمام کاربردی های که برای ما دارد، اما دارای نواقصی هست که یکی از بزرگترین عیب های آن را میتوان؛ صدمات جبران ناپذیری دانست که منجر به تاثیر گذاشتن امواج رادیویی روی سلول های بدن به ویژه مغز میشود. به همین خاطر با پیشرفت تکنولوژی سبب شده است تا شبکه ای بنام لای فای به عنوان جایگزین آن در سال 2011 روی کار بیاید. هم اکنون نمونه ها ی تجاری آن هم در بازار موجود است و اثرات مخرب Wi Fiرا کاهش میدهد.

معایب وای فای چیست؟

Disadvantages WiFi

به دلیل نامرئی بودن امواج رادیویی و ظرفیت جذب افراد مختلف، نمیتوان یک دلیل فیزیولوژیکی برای اثرات آن بیان کرد امّا طبق تحقیقات فراوانی که انجام شده و حتی آزمایش هایی که روی دو گروه مختلف سالم و تحت تاثیرWi Fi صورن گرفته، مشاهده میشود که این فرکانس ها میتواند اختلالاتی را برای خواب ایجاد کند. همچنین منجر به ناباروری در مردان و زنان، عدم رشد صحیح سلول های مغزی و در نهایت به وجود آمدن انواع سرطان ها شود.

نکته: استفاده از وای فای در محیط های مغناطیسی همانند: بیمارستان ها، هواپیماها و...امکان پذیر نمیباشد به همین خاطر نیازمند تکنولوژی جدیدی با نام لای فای میباشد.

لای فای، تکنولوژی جایگزین وای فای

لای فای (light fidelity)به معنای وفاداری نور که در یک کنفرانس توسط یک استاد متخصص در زمینه ارتباطات موبایل در دانشگاه ادینبورگ معرفی شد. این تکنولوژی که بر اساس نور اطلاعات را انتقال میدهد توانست، خود را جایگزین وای فای سازد به همین منظور همزمان با رقم خوردن این فناوری در چند کمپانی مختلف، هارلو هاس دانشمند معرف لای فای توانست شرکتی را برای توسعه این سیستم اینترنتی با نام pureVLC پایگذاری کند. در این بین شرکت روسی BeamCaster با سرعت انتقال داده 25/1 گیگابایت بر ثانیه به عنوان نمونه تجاری این تکنولوژی وارد بازار شد، در حالیکه رکورد زمان جابه جایی اطلاعات لای فای با سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه توسط شرکت مکزیکی در همان سال شکسته شد.

قابلیت های لای فای نسبت به وای فای

Alternative technology

  • لای فای نسبت به وای فای قابلیت هک شدن ندارد، هچنین نور آن مانند امواج رادیویی از دیوار عبور نمیکند و از امنیت بالایی برخوردار است.
  • از لحاظ مقایسه سرعت انتقال اطلاعات باید گفت که لای فای سرعت نور بیشتری نسبت به امواج رادیویی وای فای دارد.
  • وجود دستگاه های الکترونیکی و محیط های مغناطیسی امکان استفاده از وای فای را در مکان هایی مانند: بیمارستان­ها، نیروگاه ها و مناطق نظامی غیر ممکن کرده است بطوریکه که لای فای با امنیت و سرعت عالی میتواند در دسترس افراد قرار گیرد.

از دیگر کاربردهای لای فای میتوان به کنترل کردن تجهیزات زیر دریایی از طریق آب اشاره کرد.

برچسب‌ها تکنولوژی

افزودن دیدگاه جدید