رفتن به محتوای اصلی
تکنولوژی

تصمیم چین برای ساخت نیروگاه خورشیدی در فضا تا سال ۲۰۲۵

0 55 بازدید
سه شنبه، 6 اسفند 1398

همانگونه که میدانید؛ بشر بیشترین استفاده را در مصرف انرژی دارد و روز به روز این آمار در حال افزایش است. از طرفی میتوان گفت خورشید به عنوان یک منبع انرژی سهم به سزایی در تامین این مسئله دارد، بر اساس آن کشور چین به عنوان بزرگترین قطب های تولید انرژی تجدید پذیر برای بالا بردن خود در زمینه رشد فناوری تصمیم به راه اندازی یک نیروگاه خورشیدی ساکن در فضا گرفت. همچنین ساخت ایستگاه فضایی که در مدار 36000کیلومتری از سطح زمین قرار دارد و میتواند انرژی خورشید را جذب کند و آن را تبدیل به نیروی برق سازد. چین با این تصمیم سطح فناوری خود در زمینه استفاده از انرژی های تجدید پذیر را تا حد بسیار بالایی، افزایش می دهد.

space station

طبق گفته یکی از افراد مسئول در زمینه این فناوری در چین، این کشور ادعا کرده است که میتواند 99درصد انرژی مورد نیاز بشر را تامین کند یعنی چیزی حدودی 6 برابر بیشتر از انرژهای خروجی حاصل ازموسسات خورشیدی در زمین که بر اساس یک مجله ی تایید شده توسط چین، دانشمندان آن تصمیم به راه اندازی یک نیروگاه برق کوچک با هدف تولید نیروی برق از سال 2021 تا2025 و فرستادن آن به لایه استراتوسفر گرفتند. آنها در تلاش اند تا سال 2030 ظرفیت این نیروگاه ها را به مگاوات و در سال2050 به گیگاوات برسانند یکی از مزیت های نیروگاه برق در فضا فراهم کردن انرژی پاک از منابع تمام نشدنی بدون دخالت اتمسفر یا نورخورشید در هنگام شب و.. میباشد که تبدیل آن به نیروی برق میتواند، قبل از رسیدن این ماهواره به زمین و از طریق برخی دستگاه ها و سیستم های دریافت زمینی مانند میکروویو یا لیزر صورت بگیرد.

البته چالش‌های متعددی در ارتباط با این طرح علمی – تخیلی در میان است. این نیروگاه‌های برق، به میزان قابل‌توجهی یعنی چیزی در حدود ۱٬۰۰۰ تن وزن خواهند داشت که این مقدار ۴۰۰ تن سنگین‌تر از وزن موردنظر در ایستگاه‌های فضایی است؛ بنابراین انتقال این تجهیزات سنگین به مدار، بسیار سخت خواهد بود. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه می توان کاری کرد که با ساخت ایستگاه و کارخانه در فضا و با به‌کارگیری روبات‌ها و چاپ سه‌بعدی، دیگر نیازی به پرتاب این تجهیزات سنگین به مدار زمین نباشد. شناخت اثرات بلندمدت تابش ماکروویو از ایستگاه‌های فضایی به اتمسفر زمین از موضوعاتی است که همچنان باید مورد آن مطالعه و تحقیق شود.

طبق آمارهای بدست آمده در زمینه تکنولوژی باید گفت کشور ژاپن با انتقال بی سیم و کشور کالیفرنیا با استفاده از یک ابزار برای مهار و جذب و انتقال انرژی خورشیدی از فضا با استفاده از کاشی های سبک توانسته اند به موفقیت چشمگیری دست یابند.

Solar power transmission

بعضی از تصمیمات ممکن است در حالت کلی نتیجه ی اثربخشی در ابتدا نداشته باشند اما کشور چین تصمیم به دور زدن دور ماه و رشد گیاهان اولیه در سطح ماه را از جمله فناوری های بلند پروازنه میداند. همچنین تلاش برای ساخت یک ابرقدرت فضایی و ایجاد نیروگاه تولید برق فضایی شروعی برای تبدیل رویای مشترک به واقعیت میباشد.

برچسب‌ها تکنولوژی

افزودن دیدگاه جدید